Sarkoidoza opis ogólny choroby

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Sarkoidoza – opis ogólny

Sarkoidoza to przewlekła choroba wielonarządowa. Mimo wielu lat poświętonych na badania nie znamy przyczyn jej występowania. Sarkoidoza objawia się występowaniem w zainfekowanych tkankach i układach narządów specyficznych, małych guzków. Są one znane jako serowaciejące ziarnianiaki i mogą albo się wchłonąć, albo zwłóknieć.

Sarkoidoza dotyka najczęściej ludzi młodych i charakteryzuje się powiększeniem węzłów wnęk płuc, czyli miejsca gdzie oskrzela główne wchodzą do płuc, lecz także zmianami chorobowymi na skórze oraz w okolicy oczu.

Jak rozpoznać sarkoidozę?

Sarkoidoza, nazywana chorobą Besniera-Boecka-Schaumanna, jest chorobą układu odpornościowego objawiającą się powstawaniem małych guzków zapalnych zwanymi ziarniniakami.

Owe tkankowe zmiany chorobowe nie ulegają martwicy a każdy nasz organ może ulec infekcji. Objawy mogą pojawić się nagle, ale najczęściej narastają stopniowo dotykając węzły chłonne i płuca. Diagnostyka sarkoidozy jest utrudniona, ponieważ w obrazie badania radiologicznego może przypominać gruźlicę bądź chłoniaka. My też możemy sarkoidozę wziąć za coś innego – objawy przypominają te towarzyszące grypie – ciągłe zmęczenie, wyczerpanie, którego nie niweluje sen, poczucie braku energii, duszności nawet przy małym wysiłku, ataki kaszlu, gorączka, bóle, suchość oczu, problemy z widzeniem czy uszkodzenia skóry. Największą szansę zakażenia sarkoidozą mają młodzi dorośli (20-29 lat).

Sarkoidoza skórna prowadzi do zmian chorobowych o charakterze guzkowym, guzowatym i naciekowym, jednak z reguły nie występują owrzodzenia. Usunięcie się guzka prowadzi do powstania powierzchniowej blizny.
Sarkoidoza płuc powoduje zmniejszenie ich objętości i wydajności pracy. Sarkoidoza kostna może stanowić źródło torbielowatych rozszerzeń kości krótkich dłoni i stóp (zespół Jünglinga).

Sarkoidoza – leczenie

Leczenie jest żmudnym procesem , niejednokrotnie nieskutecznym, ponieważ dużo jeszcze nie wiemy na temat sarkoidozy. Można zażywać glikokortykosteroidy a inne leki są w trakcie badań klinicznych sprawdzających bezpieczeństwo stosowania i skuteczność w walce z chorobą.

Jeśli chodzi o sarkoidozę, chorobę skóry, skuteczną terapią okazało się stosowanie talidomidu. Może on więc być alternatywną drogą dla glikokortykosteroidów. Sarkoidoza jest chorobą, która może prowadzić do śmierci przez powikłania oddechowe – rokowania zależą jednak mocno od typu choroby i jej zaawansowania.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 27 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.