Przyczyny zaburzeń erekcji – co wpływa na potencję?

Szacuje się że aż 85 % wszystkich przypadków zaburzeń wzwodu może być wynikiem problemów fizjologicznych, a zaledwie 10% to problemy związane z aspektem psychologicznym. Pozostałe 5% przypadków to kombinacja dwóch wymienionych przyczyn.

Przyczyny somatyczne (fizyczne)
Choroby układu krążenia – schorzenia najczęściej przyczyniające się do powstania zaburzeń erekcji to:

- niewydolność mięśnia sercowego,
- wysokie ciśnienie krwi,
- miażdżyca,
- wysoki poziom cholesterolu.
Pełna erekcja wymaga odpowiedniego napływu krwi do penisa. Zmniejszenie drożności naczyń krwionośnych czy też niewydolność serca oznacza słabszą erekcję lub jej całkowity brak.

Cukrzyca – jest przewlekłą chorobą wywołująca szereg zmian i zaburzeń w ciele chorego. Może być ona przyczyną uszkodzenia naczyń krwionośnych członka lub nawet uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za wzwód. Jako choroba metaboliczna, cukrzyca wpływa na całokształt funkcjonowania organizmu przez co może prowadzić do szeregu zmian pośrednio wpływających na potencję oraz ogólna sprawność seksualną. Szacuje się że aż trzy czwarte cierpiących na cukrzyce ma również kłopoty z potencją. Jeżeli cierpisz na cukrzyce koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Zaburzenia hormonalne – Hormony odgrywają niezmiernie ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Regulują oraz sterują tysiącami procesów zachodzących w naszym organizmie. Dla naszego życia seksualnego niezmiernie ważnym jest testosteron – męski hormon płciowy. Zwiększa on libido, warunkuje odpowiednią pobudliwość obszarów erogennych oraz odpowiada za ogólną sprawność seksualną. Mówiąc w uproszczeniu – większa ilość testosteronu we krwi oznacza bardziej udane życie seksualne. Niedobór tego ważnego hormonu może stać się przyczyną tzw. impotencji hormonalnej, którą w zdecydowanej większości przypadków łatwo leczyć. Terapia polega na podawaniu testosteronu albo jego pochodnych w postaci zastrzyków. Oczywiście jakakolwiek ingerencja w poziom hormonów w organizmie powinna być poprzedzona odpowiednią diagnostyką. Dzięki badaniom specjalista jest w stanie stwierdzić aktualny poziom testosteronu oraz dostosować odpowiednie dawki leku.

Schorzenia neurologiczne – układ nerwowy odgrywa oczywiście kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Wpływ uszkodzeń tej części naszego ciała na potencję jest ogromny. Do chorób upośledzających erekcję można zaliczyć: stwardnienie rozsiane, nowotwory rdzenia kręgowego, cukrzycę, alkoholizm. Najczęstsza przyczyna całkowitej impotencji bywają jednak uszkodzenia rdzenia kręgowego na skutek wypadków.

Uzależnienia – wpływ używek na zdrowie jest powszechnie znany. O szkodliwości alkoholu, nikotyny czy narkotyków dowiadujemy się z akcji społecznych, ulotek i środków masowego przekazu. Mimo to wiele osób nadużywa tych szkodliwych substancji silnie upośledzających funkcjonowanie naszego organizmu.

Papierosy – Zawarta w papierosach nikotyna powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych, choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne oraz wiele innych zaburzeń bezpośrednio upośledzających potencję. Badania wskazują że wypalanie paczki papierosów dziennie przez 25 lat prowadzi do impotencji aż u 75% palaczy!

Alkohol – długotrwałe spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach rozstraja oczywiście funkcjonowanie całego organizmu. Obniżona wydolność wielu narządów obniża potencję oraz zdolność osiągania erekcji.

Narkotyki – substancje narkotyczne w bardzo różny sposób oddziałują na nasz organizm. Najczęściej jednak na skutek ich zażywania dochodzi do zmniejszenia poziomu testosteronu, zaburzenia metabolizmu dopaminy, serotoniny, poziomu estrogenów. Szacuje się że aż 90% osób uzależnionych od narkotyków dotykają dysfunkcje seksualne.

Leki – zażywamy duże ilości leków zarówno wydawanych na receptę jak również środków ogólnodostępnych. Część farmaceutyków może powodować problemy z erekcją czy też obniżenie libido. Szczególnie negatywnie na życie seksualne oddziałują leki: psychotropowe, stosowane przy chorobie parkinsona, nowotworowej, cukrzycy oraz nadciśnieniu.

Sterydy – zażywane w zupełnie nieuzasadnionych przypadkach leków z grupy anaboliczni-androgennych prowadzi do wielu zaburzeń skutkujących impotencją. Większość tego typu farmaceutyków podnosi znacznie poziom testosteronu we krwi co prowadzi do zaburzeń w gospodarce tym hormonem. Dochodzi do zmniejszenia wytwarzania testosteronu przez jądra czyli hipogonadyzmu wtórnego. Jego skutkiem może być zmniejszenie objętości lub nawet zanik jąder skutkujący bezpłodnością. Jednocześnie, zażywanie tego typu środków powoduje uszkodzenie wątroby na co dzień metabolizującej testosteron. W efekcie tego rodzaju zaburzeń poziom estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) może wzrastać w stosunku do męskich hormonów powodując dalsze zaburzenia.

Przyczyny psychologiczne

Wielokrotnie zdarza się że przyczyna impotencji nie są czynniki organiczne a wyłącznie pewne zaburzenia na tle psychologicznym. Źródłem problemów z erekcją mogą stać się:

- depresja
- okres przedłużającego się lęku i niepokoju
- depresja
- lek przed nieudanym stosunkiem
- problemy w związku

Cechą charakterystyczną zaburzeń potencji na tle mentalnym jest występowanie problemów ze wzwodem w ściśle określonych sytuacjach, nagle i w sposób całkowicie nieprzewidywalny.
Zaburzenia wzwodu mogą mieć pochodzenie psychogenne w następujących przypadkach:
- pojawiają się trudności z uzyskaniem erekcji chociaż erekcje nocne i poranne przebiegają bez problemu,
- wzwód pojawia się i po chwili zanika,
- erekcja występuje tylko w określonych sytuacjach
- normalny wzwód pojawia się w trakcie masturbacji natomiast jest trudny do uzyskania i potrzymania w trakcie stosunku.

Leczenie impotencji wynikającej z zaburzeń mentalnych opiera się głównie na różnych formach psychoterapii – również prowadzonej wspólnie z partnerką. W tego rodzaju przypadkach potencja zazwyczaj zostaje przywrócona.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 27 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.