Problemy seksualne – impotencja

Problemy seksualne dotykają coraz większą liczbę osób. Dotyczą nie tylko mężczyzn, ale również i kobiet. Jednak my będziemy zajmować się panami. Jest potwierdzone, że połowa mężczyzn przed 40 rokiem życia, oraz 80% po czterdziestce miewa problemy z potencją. Ze wszystkich osób tylko 10% poddaje się leczeniu u specjalisty. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ wszystkie pojawiające się problemy powinny być leczone, gdyż inaczej mogą doprowadzić do wystąpienia wielu narastających frustracji.

 

Co oznacza termin impotencja?

Impotencja to inaczej niemoc płciowa nazywana w skrócie ED. Pod tą nazwą kryje się dysfunkcja seksualna mężczyzn, która objawia się brakiem erekcji pomimo, że występuje podniecenie i gra wstępna. Bardzo często ze zjawiskiem mamy do czynienia u mężczyzn będących w wieku powyżej 50 roku życia. W niektórych przypadkach cierpią na nią również młodsi panowie.

Impotencja może być: pierwotna i wtórna.
Znanych jest kilka przyczyn występowania impotencji. Przyczyna może mieć: podłoże psychiczne lub podłoże fizyczne.

 

Podłoże psychiczne

Ta postać może występować w przypadku jeżeli dojdzie do zahamowania reaktywności seksualnej, której powodem jest lęk przed seksualnością, kompleksami (kompleks małego członka), lęk przed zapłodnieniem partnerki, lęk przed niechcianą ciążą, poczuciem winy, grzechu, stresem w pracy i innymi czynnikami. W czasie wystąpienia szczególnych okoliczności takich jak marzenia senne, masturbacja, seks z inną partnerką może dochodzić do prawidłowych reakcji seksualnych.

 

Podłoże fizyczne

Do impotencji z przyczyn organicznych, czyli impotencji somatogennej może dojść w sytuacji kiedy osoba ma problemy z osiągnięciem erekcji z powodu wieku lub choroby. O zaburzeniu mówi się wtedy kiedy trudności we współżyciu powtarzają się kilka razy pomimo tego, że istnieje dobra relacja emocjonalna pomiędzy partnerami w związku trwającym dość długo.

 

Impotencja u kobiet

Impotencja kojarzona jest przede wszystkim z mężczyznami. Tymczasem problem dotyka również kobiety, które mogą mieć problemy z satysfakcjonującym współżyciem seksualnym. Najczęściej występującą formą zaburzeń seksualnych u pań jest spadek libido. Do innych występujących zaburzeń należy zaliczyć: suchość pochwy, odczuwanie bólu podczas stosunku, traktowanie współżycia jako obowiązku.

Przyczyny

Czynniki psychogenne:

 • stres,
 • introwersja, czyli tendencja do skupiania uwagi na sobie,
 • uzależnienia od narkotyków, alkoholu, papierosów.

 

Czynniki organiczne (somatyczne)

 • wiek (miażdżyca, andropauza),
 • cukrzyca,
 • niektóre choroby neurologiczne,
 • choroby serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • depresja.

 

Wady rozwojowe

 • wady rozwojowe narządów płciowych, na przykład stulejka.

 

Niektóre leki

 • neuroleptyki
 • izotretynoina,
 • leki z grupy SSRI, SNRI.

 

Leczenie

Do leczenia impotencji stosuje się szereg leków, które pozwalają zwalczyć większość przypadków. Do najbardziej znanych należą:

 • sildenafil (Viagra, Maxigra),
 • tadalafil (Cialis),
 • wardenafil (Levitra)

 

W nawiasie zostały podane nazwy handlowe tych preparatów.

Oprócz nich w leczeniu wykorzystuje się także pochodne morfiny, jak apomorfina (nazwa handlowa: Uprima). Poza tym zalecane jest picie zielonej herbaty.

 

Często powodów impotencji trzeba szukać w problemach z własnymi emocjami. Podczas pobudzenia seksualnego dużą rolę odgrywa nasza psychika, dlatego też na przykład: stres, depresja, różnego rodzaju lęki, obawy, smutki, brak pewności siebie, urazy z przeszłości, smutek, znudzenie, przemęczenie mogą przyczynić się do powstania impotencji.

 

Impotencji zwykle towarzyszą problemy: z przysadką, alkoholizmem, problemy z jądrami, kłopoty z przepływem krwi, używaniem niektórych leków, zażywaniem narkotyków, występowaniem chorób wenerycznych.

 

Bardzo często przyczyną impotencji są zaburzenia równowagi hormonalnej. Aby mężczyzna doznał satysfakcji seksualnej musi mieć wystarczającą ilość testosteronu. Jednak czasami dochodzi do sytuacji kiedy poziom testosteronu obniża się, a zaczyna przybywać estrogenu (hormonu żeńskiego).

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 27 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.