Naczyniak charakterystyka nowotworów.

Naczyniak – nowotwory łagodne

Czym jest naczyniak?

Naczyniak to nowotwór, który wywodzi się z układu naczyń krwionośnych. Najczęściej możemy się spotkać z jego niezłośliwą formą oraz łagodnym naczyniakiem limfatycznym. Złośliwe formy komórek rakowych tego rodzaju występują niezwykle rzadko.

Niezłośliwe guzy naczyniakowe nie posiadają ochronnej komórkowej torebki i rosnąć naciekają okoliczne tkanki. Co ważne – nie powodują ich zniszczenia.

Naczyniaki mogą pojawić się jako pojedyncza zmiana chorobowa, jak i w większej ilości, a często występują jako wada wrodzona.

Typy naczyniaka niezłośliwego:

  • Naczyniak krwionośny włośniczkowy – najczęściej występujący naczyniak. Obszar jego zakażenia zamyka się w obrębie skóry, błonach śluzowych, w wątrobie, mózgu czy oponach mózgowych. Nowotwór jest zbudowany z sieci mikroskopijnych naczyń krwionośnych wyścielonych warstwą śródbłonka.
  • Naczyniak krwionośny jamisty – zazwyczaj występuje w tkance skórnej i mięśniach szkieletowych. Przyjmuje kształt błon wypełnionych krwią.
  • Naczyniak groniasty – lokujący się mózgu lub oponach mózgowych rzadko występujący nowotwór zbudowany z sieci tętniczo-żylnych.
  • Naczyniakomięśniak gładkokomórkowy – ten rodzaj nowotworu rozwija się wolno i z reguły w okolicach przegubów. Zbudowany jest z prostych naczyń które otaczają mięśnie gładkie.
  • Obłoniak – często występujący w tkance skóry nowotwór zbudowany z komórek przydanki.
  • Kłębczak – chora tkanka pojawia się pod skórą, w okolicach paznokci, na twarzy czy w okolicy uszu. Wrażliwy na nacisk ten rodzaj naczyniaka jest bardzo unerwiony. Może się rozrosnąć do wielkości kilku milimetrów.
  • Ziarniniak naczyniowy – zmiana skórna występuje jako naciek zapalny wraz z naczyniami o dość dużej średnicy. Pojawia się najczęściej u kobiet w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy – zazwyczaj w okolicach błony śluzowej jamy ustnej.

Naczyniak – nowotwory złośliwe

Naczyniak to tkanka nowotworowa zazwyczaj występująca w skórze lub tkance podskórnej. Chociaż z reguły najbardziej popularna jest jego łagodna odmiana, istnieją też złośliwe naczyniaki.

  • Śródbłoniak krwionośny – komórki rakowe bardzo złośliwe. Przerzuty rozprzestrzeniają się układem krwionośnym. Jego lokalizacja zazwyczaj ogranicza się do tarczycy, śledziony, wątroby czy sutka.
  • Obłoniak złośliwy – na szczęście występuje znacznie rzadziej niż jego łagodna odmiana.
  • Mięsak Kaposiego

Jak rozpoznać, że to naczyniak?

Istnieje bardzo dużo rodzajów tego nowotworu. Gdy pojawi się na skórze powoduje zmianę chorobową w postaci wypukłych, sinoczerwonych plam lub guzków.

Chociaż naczyniak zazwyczaj pojawia się jako wada wrodzona może nie pojawić się od razu po urodzeniu. Niejednokrotnie dopiero po 1-2 tygodniach pojawiaja się czernowy punkt na głowie czy tułowiu, który rośnie i po roku osiąga ostateczny rozmiar. Większość naczyniaków znika jednak między 5 i 9 rokiem życia.

Jak się leczy naczyniaki?

Naczyniaki leczy się operacyjnie – wystarczy zabieg skalpelem, laserem, bądź techniką krioterapii. Nowotwory jamiste mogą ustąpić samemu.

Ogólnie tam gdzie jest to możliwe oferuje się fizyczne usunięcie nowotworu przez chirurga. Krioterapia polega na zamrażaniu, a przez to niszczeniu chorych komórek bezwodnikiem kwasu węglowego. Coraz popularniejsze są w dzisiejszych czasach również zabiegi laserem.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 27 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.