Drożdżyca – opis ogólny

Czym jest drożdżyca?

Drożdżyca, zwana też bielnicą czy moniliazą to infekcja skóry z rodzaju grzybiczych. Może zaatakować tak skórę, jak i błony śluzowe, paznokcie, czy, choć to rzadkie, może wystąpić infekcja uogólniona.

Skutkiem występowania drożdżycy jest zarażenie się drożdżakami chorobotwórczymi. Te drobnoustroje występują u 40-80% zdrowych ludzi jako część flory żyjącej w przewodzie pokarmowym. Gdy jednak szczep chorobotwórczy pojawia się na skórze może dojść do powstania zmian chorobowych, jeśli zachodzi któryś z czynników sprzyjających, takich jak:

  • Niedobory witamin, zwłaszcza witamin z grupy B
  • Maceracja naskórka przy obfitym poceniu się
  • Urazy skóry
  • Zaburzenia hormonalne
  • Otyłość, cukrzyca
  • Ciąża
  • Zmniejszona wytrzymałość organizmu
  • Alkoholizm
  • Operacje inwazyjne

Jak rozpoznać drożdżycę?

Jest wiele rodzajów tej choroby. Wszystko zależy od tego, gdzie zaatakują drobnoustroje. Oto główne miejsca, a przez to wygląd i objawy, ataku drożdżaków:

Wyprzenie drożdżakowe – rozwija się w największej ilości przypadków w trzeciej i czwartej przestrzeni między palcami dłoni (między 3 a 4 i 4 i 5 palcem). Może jednak występować także w przestrzeniach między palcami nóg, między fałdami skórnymi czy okolicach podsutkowych u otyłych kobiet. Ten rodzaj zmian skórnych występuje najczęściej w przypadku pracy wymagającej częstego moczenia narażonych części ciała – np. sprzątaczka czy kucharz. Z widocznych objawów możemy zaobserwować wykwity rumieniowo-wysiękowe, złuszczające naskórek. W głębi fałdów może być widoczne popękanie naskórka.

Drożdżyca paznokci i wałów paznokciowych – najpierw pokazuje się zaczerwieniony obrzęk i bolesne zgrubienie wału paznokciowego. Zapalnie zmieniona skóra staje się delikatna a spod jej wnętrza może sączyć się ropa. Nieleczona drożdżyca paznokci może zmienić płytki na kolor żółtawy i zniszczyć ich strukturę.

Drożdżyca błon śluzowych – ten rodzaj choroby ma swoje miejsce najczęściej w pochwie, sromie czy jamie ustnej. W przypadku kobiet zajęcie ich układu rozrodczego będzie się wiązać z obrzękiem, zaczerwienieniem błon oraz ropnymi upławami. Po odbyciu stosunku mężczyzna również zostaje zainfekowany. W jego przypadku objaw to stan zapalny żołędzi i powierzchni napletka. Pojawia się nieprzyjemny świąd i pieczenie.

Drożdżyca pokarmowa – zakażenie drożdżakami chorobotwórczymi układu pokarmowego wiąże się z wzdęciami, biegunką, zaparciami, wystąpieniem alergii, łuszczycy, astmy, depresji czy bólów w stawach.

Łupież pstry – rodzaj naskórkowego zakażenia drożdżakami powodujący pojawianie się żółto-brunatnych plam, głównie na klatce piersiowej. Jest to dość popularna, acz niegroźna wersja choroby. Złuszczający się z plam naskórek przy opalaniu może powodować białawe odbarwienia podobne do przypadku bielactwa.

Jak leczyć drożdżycę?

Zakażenie drożdżakami leczy się głównie przez stosowanie barwników. Dużą pomocą jest też przyjmowanie przez chorego dużych dawek witamin z grupy B. Gdy ze zmian skórnych wydobywa się ropa można stosować łagodzące okłady.

Stosuje się również różnego rodzaju antybiotyki – także na chorobę błon śluzowych. Wtedy mają postać miejscowych tamponów, maści czy kremów.

Leczenie drożdżycy jest procesem długotrwałym i wymagającym skrupulatności w utrzymywaniu higieny osobistej.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 27 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.