Grypa żołądkowa – szybka choroba

Wymioty, biegunka trwające przez kilka dni – tak objawia się grypa żołądkowa, bardzo nieprzyjemna, lecz na szczęście „szybka” choroba. Wyglądać może to groźnie, lecz w większości przypadków po jej ustąpieniu wszystko wraca do normy i znów możemy cieszyć się całkowitym zdrowiem. Grypa żołądkowa zwana jest również potocznie jelitówką, a w medycynie fachowo nazywa się ona wirusowym zapaleniem przewodu pokarmowego i wywołują ją niektóre odmiany wirusów: najczęściej rotawirusy, a także, chociaż rzadziej, norowirusy oraz adenowirusy. Wywołują one na samym początku gorączkę, a następnie bóle brzucha i biegunkę oraz wymioty, z tymże wymioty oraz biegunka są niekiedy bardzo uciążliwe, bo mogą występować nawet kilkanaście razy dziennie. Dodatkowo dochodzą objawy ogólne, które towarzyszą większości chorób wirusowych, czyli zmęczenie, brak apetytu.

Grypą żołądkową niestety można się bardzo łatwo zarazić i niestety chorzy nie zawsze mają świadomość tego, że przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wirusa, ponieważ początek choroby przebiega bezobjawowo, są to zazwyczaj 1 do 3 dni, po tym czasie dopiero występują wspomniane powyżej dolegliwości, które zazwyczaj zmuszają zarażonych do zostania w domu (wtedy już nie będą roznosić wirusa na obcych ludzi, z którymi spotykają się w ciągu dnia, jednak zagrożeni są współlokatorzy takiej osoby; z powodu łatwego rozprzestrzeniania się wirusa grypy żołądkowej często występują epidemie tej choroby w szpitalach, przedszkolach i innych placówkach gromadzących ludzi dużą ilość osób). W związku z tym, że grypą żołądkową zarazić się można poprzez tak zwaną „drogę kropelkową”, czyli na skutek rozpryskiwania się śliny chorego w powietrzu oraz jego wydzieliny nosowej ( wydzieliny te przedostają się do powietrza podczas kichania, kaszlu, a nawet podczas mówienia), wskazane jest unikać kontaktu z osobami zarażonymi, a także z przedmiotami, z którymi miały one styczność.

Oprócz zarażenia się poprzez kontakt z chorym, grypa żołądkowa może rozwinąć się na skutek nieodpowiedniej higieny osobistej, na przykład wtedy, gdy zapominamy myć rąk i brudne wkładamy do oczu, ust czy nosa. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo złapania rotawirusa, trzeba dbać nie tylko o higienę własną, ale także o czystość otoczenia, w którym przebywamy – często wietrzyć i sprzątać mieszkanie oraz co jakiś czas dezynfekować toaletę. Zagrożenie zarażeniem się wirusem powodującym grypę jelitową niesie również picie nieprzegotowanej wody. W przypadku już wystąpienia objawów grypy żołądkowej tak naprawdę możemy tylko ją przeczekać. Nie ma, bowiem skutecznych leków zatrzymujących lub skracających czas występowania dolegliwości spowodowanych tymi wirusami. Pamiętać trzeba na pewno, żeby uzupełniać płyny, ponieważ wymioty oraz biegunka powodują odwodnienie organizmu. Jeśli chodzi o domowe sposoby na grypę żołądkową, niektórzy pacjenci przechodzący ten nieprzyjemny stan, twierdzą, że czują się lepiej, a objawy są słabsze po wypiciu coli. Żeby jak najszybciej zregenerować osłabiony wirusem organizm, należy oczywiście, tak jak przy zwykłej grypie, dużo wypoczywać, zadbać o długi i zdrowy sen. Wzmocni to system odpornościowy, który na pewno szybciej poradzi sobie z doprowadzeniem ciała do zdrowia.

 

No votes yet.
Please wait...

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*